Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Teatr Dramatyczny - Płock

ul. Nowy Rynek 11, 09-400 Płock

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie

 KUP BILET

Michał Bajor - No, a ja?

 KUP BILET



Miłośnikom teatru nie trzeba powtarzać nazwy tego miejsca dwa razy. To właśnie na jego deskach od lat występują wyśmienici aktorzy, a widzowie mogą oglądać najlepsze spektakle. Teatr Dramatyczny w Płocku przyciąga do siebie osoby spragnione wrażeń. Wszystko dzięki doskonałej oprawie akustycznej, nowoczesnej budowli i szerokiemu repertuarowi.
Czy potrzeba czegoś więcej? Sprawdź, co w najbliższym czasie zobaczysz na scenie płockiego Teatru Dramatycznego.

Początku Teatru Dramatycznego w Płocku

Przenieśmy się na chwilę do roku 1812. To właśnie wtedy rozpoczęła się historia płockiego Teatru Dramatycznego. Dzięki zaangażowaniu prefekta Rajmunda Rembielińskiego udało się otworzyć pierwszy teatr miejski. Jego pierwotną siedzibą był kościół Świętej Trójcy. Udało się go jednak zaadaptować do nowej roli według planów Aleksandra Groffego.

Niedługo później na deskach teatru wystąpili pierwsi aktorzy. Już od samego początku Teatr Dramatyczny w Płocku przyciągał znakomitych artystów. Warto tutaj wymienić takie nazwiska jak Gabriela Zapolska, Wincenty Rapacki czy Mira Zimińska.

Nie obyło się bez sukcesów. Do jednych z największych wydarzeń zalicza się przedstawienie Wesele na Kurpiach w 1928 roku. Zostało ono wystawione ponad 500 razy nie tylko w kraju, ale także za granicą. Był to dopiero przedsmak sławy, jaką obecnie cieszy się Teatr Dramatyczny. Płock do dzisiaj jest ważnym punktem na teatralnej mapie Polski.

Teatr Dramatyczny w Płocku obecnie

Teraźniejsza historia teatru jest także ciekawa i domaga się opowiedzenia. Zmieniła się bowiem nie tylko nazwa, ale również miejsce.

Prężnie działający teatr miejski w Płocku został zatrzymany przez wybuch drugiej Wojny Światowej. Musiało minąć ponad 20 lat, aż zdecydowano się otworzyć nową siedzibę w Domu Kultury przy ulicy Tumskiej. Stało się to za sprawą ówczesnych działaczy i Płockiego Towarzystwa przyjaciół Teatru.

W dniu 12 stycznia 1975 roku miała miejsce uroczysta premiera pierwszego spektaklu nowego teatru w Płocku - Krakowiacy i Górale Wojciecha Bogusławskiego. Do 1977 nazywał się on Teatrem Płockim - Ośrodek Kultury i Sztuki. Dopiero później nazwa została zmieniona na Teatr Dramatyczny, a obok niej stworzono Płocki Dom Kultury.

Architektura Teatru Dramatycznego w Płocku

Obecna siedziba Teatru Dramatycznego w Płocku to nie lada gratka dla miłośników architektury. Zacznijmy jednak od początku. Początkowa bryła teatru mocno wyróżniała się na tle innych budowli. Była ona połączeniem między dotychczasowym stylem starego miasta a tak zwanym Nowym Płockiem. Charakteryzowała się przeszklonym parterem, betonowymi konstrukcjami i elementami wychodzący poza elewację.

Teatr Dramatyczny doczekał się nowego wyglądu w latach 2006-2007. Wtedy przeprowadzono jego modernizację. W trakcie niej starano się przekształcić na tyle budynek, aby pasował jak najlepiej do krajobrazu miasta.

Obecnie elewacja jest pokryta taflami szkła, które umieszczono na ażurowych, metalowych konstrukcjach.

Modernizacja dotyczyła także wnętrza. Teraz Teatr Dramatyczny ma jeszcze większą scenę, system zapadni, przenośną scenę obrotową oraz nadscenie. Dobudowano również scenę kameralną i wymieniono sprzęt elektryczny i akustyczny. Dzięki temu spektakle grane na deskach Teatru Dramatycznego mają jeszcze lepszą oprawę wizualną i dźwiękową.

Obecny wygląd teatru doceniają nie tylko odwiedzający go goście. Zyskuje on sławę także wśród specjalistów. W 2007 roku otrzymał on wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacji Roku.

Repertuar Teatru Dramatycznego

Co w najbliższym czasie można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym? Płock ponownie przyciągnie do siebie miłośników teatru, wybitnych spektakli i zaskakujących komedii. Już niebawem na scenie teatru będzie można obejrzeć przedstawienia w gwiazdorskiej obstawie (“Niespodziewany Powrót”). Nie zabraknie także czegoś dla zwolenników żartów i komedii. W repertuarze znajdą się też nieśmiertelne kabarety (Kabaret Skeczów Męczących - Polska Misja Kosmiczna).